sto gi razgnevni velesani 1

Денес во Велес се одржа протест на здружението „Гласот за животните“ кој ги вознемири граѓаните . Малиот број на бучни протестанти ги иритираа случакјните минувачи и станарите. Маршот започна од интернатот „Лазар Лазаревски“ и продолжи кон трговскиот центар, до кружниот тек кон центарот на градот и назад кон едносмерната улица, се до Општина Велес и полициската станица. Потенцијалниот градачалник Аце Коцевски го поддржа протестот во склоп на неговата кампања, додека сегашниот градоначални беше против и ја испрати полицијата кои им пречеа на демонстрантите.

sto gi razgnevni velesani 2

Изиритирани од ваквиот пристап демонстрантите протестираа се погласно и ги возмемирија граѓаните во ова мирно неделно попладне, кои веќе се презаситени од протести. Минувајќи покрај кафулињата добија мраз по главите. Минувајќи низ центарот попречија слободно да се движи една велосипедска група, но попречија слободно да се одвива и една свадбена прослава.
Инаку протестот беше за заштита на кучиња скитници.

sto gi razgnevni velesani 3

Веста е преземена од www.radiomof.mk

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004