Тетовци ретко се одлучуваат да ги возат своите велосипеди бидејќи во недостаток и узурпација на велосипедските патеки, тие се принудени да се изложуваат на опасност и да возат по градските коловози покрај автомобилите.

velosipedski pateki tetovo 1     velosipedski pateki tetovo 2

Наместо практикување здрав и активен начин на живот, граѓаните велат дека патувањето на велосипед од една до друга локација во градот е вистински чин на храброст, додека истовремено коментираат дека се исплашени од бројните вести за повредени велосипедисти.

Средовечен човек на велосипед беше повреден во близина на трговскиот центар „Веро“, меѓу последните во серијата вакви инциденти на тетовските улици.

Иако по главниот градски булевар постои велосипедска патека, таа најчесто е непроодна бидејќи на неа се паркираат автомобили или се поставени контејнери. Поради пречките, велосипедистите се приморани да возат по улица.

velosipedski pateki tetovo 3     velosipedski pateki tetovo 4

Градот под Шар Планина веќе долг период се соочува со високо загадување на воздухот и останува без соодветно решение на проблемот. Големиот број автомобили и густиот сообраќај од експерите се посочува како една од главните причини за високото аерозагадување.

velosipedski pateki tetovo 5

Александра Николовска

Веста е преземена од www.radiomof.mk

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004