Следниот број „Медиум“ ќе излезе на 28 декември
Медиумски ден 2018
прочитај
Час со професорот кој измисли интерактивна табла
Конференција: „Медиумската писменост во образованието“
Salient
„Михајло Пупин“ е единствено училиште со зелено знаме
Што е нормално?
18 декември, х. Холидеј Ин - Скопје: завршна конференција за медиумска писменост на Високата школа
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<span style="font-size: 13pt;"><a href="http://www.medium.edu.mk/srednoskolski-medium/strip" target="_blank" rel="noopener"><span style="color: #e21962;">Стрип</span></a></span>
                Стрип
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;<span style="color: #e21962; font-size: 13pt;">Фото</span>

Средношколски камп
за медиумска писменост

Фатени од еден друг агол, да се потсетиме што се случуваше на средношколскиот камп за медиумска писменост кој се одржа во Штип. Погледнете што се сними нашата камера таму.

„Изрази се
преку медиумите“

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста, во партнерство со Институтот за различности од Лондон и дневниот весник „Нова Македонија“ ги додели наградите за најдобрите средношколски медиумски производи.

Коалиција за медиумска писменост

е-Медиум

E MEDIUM2

МедиАна

За коалицијата

Коалицијата на медиумска писменост е составена од осум граѓански организации и осум медиуми кои работат заедно за унапредување на оваа област.

Тера ТВ и МКЦ Битола

• ОБЈАВИ МЕ

Младинскиот културен центар и Тера ТВ го промовираат концептот на граѓанско новинарство. Граѓани, избрани на јавен повик, учат како е да се биде новинар.

Дознај повеќе

Радио МОФ и НМСМ

• Младинска медиумска писменост

Националниот младински совет на Македонија и Радио МОФ ги обучуваат младите за новинарските професионални стандарди.

Дознај повеќе

Тестемонијал

Благица Димитровска

„Преку нашето учество во Коалицијата стекнавме вештини кои ни беа многу потребни. Прво, научивме како да да комуницираме со јавноста и како да станеме повидливи. Второ, соработката со медиумскиот партнер ТВ Плус од Куманово им овозможи на лицата со попречености да ги покажат своите можности и да докажат дека умеат да бидат активна публика.“

-Благица Димитровска