Доаѓа зимата, а проблемот со загадувањето продолжува во Тетово. Секојдневно граѓаните се приморани да го вдишуваат нечистиот воздух.

ekoloski problemi tetovo 1

Во период пред да започне грејната сезона, загадувањето е на високо ниво и потребно е да преземеме мерки, баш тогаш кога е најалармантно. Лани, Тетово беше прогласен за најзагадениот град во Европа.

ekoloski problemi tetovo 2

Граѓаните своето незадоволство го покажаа преку масовни протести, а властите наместо да се зафатат со решавање на проблемот, вината ја насочија кон фабриката „Југохром“. Фабриката сега е затворена, градењето на згради продолжува, а проблемите со загадувањето сè уште ги има. Последните години овој проблем особено се зголемуваше кога паѓаат температурите.

ekoloski problemi tetovo 3

Пред некоја недела беше запалена депонијата, а маалата во близина беа полни со чад. Сето ѓубре е расфрлано по улиците, поради недостиг на корпи за отпадоци, а ние се прашуваме како нашето дете ќе живее во ваква околина.

Теодора Петровска

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004