karanica vo debar maalo

Двајца возачи на ул.Ленинова се скараа за паркинг место.Ситуацијата стана сериозна беше повикана и полиција.

karanica vo debar maalo 2Градоначалникот на општина Центар, Жерновски, од 4-годишен мандат не ги исполни ветувањата на граѓаните за подобрување на урбанистичкиот план,а воедно не инвестирал во паркиралишта. Револтираните граѓани веќe формираат иницијатива која ќе се бори со непочитување на правилата во сообраќајот.

Анонимен извор  вели :,,Револтирани сме од власта, особено од Жерновски  бидејќи ние секој ден се соочуваме со проблеми како несовесни возачи, паркирање на тротоари и тоа пред нашите домови.Нашата безбедност и безбедноста на нашите деца е загрозена.”

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004