kucinja skitnici tetovoФото: РСЕ

Граѓаните на повеќе населби во Тетово, се жалат на големиот број кучиња скитници, кои во потрагата по храна, неретко напаѓаат и им прават проблем на граѓаните и локалните трговци.

Најчести жртви на ваквите напади се младите и децата.

Дополнителен проблем за граѓаните е тоа што кучињата скитници го разнесуваат ѓубрето, околу и онака преполните контејнери, што доведува до ширење на непријатна миризба.

Недоволната грижа на локалните власти, кои ги оставаат кучињата невакцинирани и не ги носат на соодветни специјализирани локации, е причина за влошувањето на проблемот, коментираат граѓаните. Ова остава можност лесно да се пренесуваат заразни заболувања, пред сè беснило.

Граѓаните се сомневаат дека кучињата скитници се оставаат во градот и од околните села.

Кај тетовци има загриженост од размножување на овие кучиња и зголемување на нивниот број, но институциите засега молчат.

Во минатото, ваквиот проблем се решаваше со истурање на отрови, но на оваа замка „паѓаа“ и многу домашни миленици, што пак предизвикуваше револт кај сопствениците.

Бојан Лазаревски

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004