seloНа самиот почеток од годинава, учениците од скопската гимназија „Орце Николов“ како дел од проектот „Интернационално село Словачка", ја посетија Братислава во друштво на ученици од повеќе европски земји.

Проектот е наменет за размена на јазикот и културата на ученици на возраст од 14 до 17 години од неколку земји во Европа. Целта е учениците да научат повеќе за земјата, народот, културата и традициите на останатите земји-учеснички со цел да се надминат секакви предрасуди кон други земји или култури. За време на посетата учесниците комуницираа на англиски јазик, а истовремено учествуваа и во различни активности.