Средношколката Миа Крстевскa (17) од пливачкиот ватерополо клуб „Орион“ постави нов апсолутен пливачки рекорд на Македонија, во дисциплината 1.500 метри слободно пливање. Стариот рекорд беше на Симона Маринова, 17:56:51, додека новиот рекорд на Крстевска е со време од 17:45:25.

Крстевска, која со пливање се занимава десетина години, е добитник на повеќе од 100 медали и дипломи, беше прогласена за најдобар пливач во женска категорија на државните првенства во Македонија, победник е на Македонскиот куп во далечинско пливање (пет километри) на три езера, како и апсолутен победник на неколку домашни и меѓународни натпревари.