Битолските гимназијаци со драмска изведба упатија порака против секаков вид на насилство. Настанот се одржа во гимназијата „Јосип Броз Тито“- Битола, како дел од проектот „Превенција против насилство“. Драматизација во која учествуваа тринаесет ученици, беше поделена на четири чина, во кои се прикажуваше различен вид на насилство и дискриминација: мајка која е постојано тепана од сопругот алкохоличар и дете кое постојано живее во страв, сиромашен човек кој бара работа од богати и арогантни бизнисмени кои цело време го навредуваат, како  и исмејувањето и отфрлањето на муслиманката и ромчето поради нивната „различност“.

Protiv nasilstvo so teatarski izraz 2 1200x550

Костанца  Споа,   СОУ Гимназија „Јосип Броз Тито“ Битола