„Медиум“ ги следи случувањата во средните училишта. Испратете ни ги вашите прилози кои би ги објавиле на нашата веб-страница на medium@medium.edu.mk

„Образовно рандеву“ на 65 стручни училишта

obrazovno randevuСредношколци од 65 стручни училишта учествуваа на манифестацијата „Образовно рандеву“, што се одржа на 21 и 22 месецов во средното економско-правно училиште „Васил Антевски-Дрен“ во Скопје.

Правење маркетинг план, интервјуа за работа, јавно говорење, најдобра видеореклама, краток филм, фотографија, веб-страница и кариерно портфолио се само дел од категориите во кои се натпреваруваа средношколците. Исто така, „рандевуто“ беше проследено и со спортски активности, настапи на музички групи на учениците итн.

Оваа манифестација за прв пат се одржа во 2006 година, а оттогаш се организира секоја година. На неа, традиционално, учениците изложуваат свои штандови на кои ја презентираат работата на нивните училишта.

Минатата година на манифестацијата „Образовно рандеву“ учествуваа над три илјади ученици и ментори од 44 училишта во земјава. Организатор на настанот е Младинската асоцијација на средните стручни училишта во Македонија (МАССУМ), која како невладина организација се обидува да им овозможи на младите да го збогатат својот социјален и кариерен живот, како и да ги истакнат креативноста и претприемачките предиспозиции.

Read 128 times Last modified on Вторник, 09 Мај 2017 10:42