Креативност

Иновативност

Оригиналност

Имагинација

 

Биди новинар за „Медиум“

Испрати ни го твојот текст на medium@medium.edu.mk и ние ќе го објавиме :)

Испрати

Низ ходниците

poetski performansПреку рецитирање на песните на ирскиот поет Вилијам Батлер Јеитс и русинот Сергеј Есенин, средношколците од СУГС „Орце Николов“, во рамки на вечерен поетски перформанс, се запознаа со поезијата на истокот и западот.

pretstava nДрамската секција на гимназијата „Јосип Броз Тито“ од Скопје, под раководство на професорката Емилија Величкова, во мај годинава, изведе претстава на сцената на Театар „Комедија“.

Матурантите, можеби за прв пат во својот живот се наоѓаат на прагот на донесување сериозни одлуки, сосема сами. Но пред да го направат пресудниот избор за тоа на кој факултет да се запишат или пак веднаш да почнат да бараат работа, треба прво да ја поминат матурската вечер која се одбележува со традиционална голема забава - матурата.

ohridska gimnazijaТрадиционалната соработка меѓу охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ и шведското училиштето „Naverlönnskolan“ од Малме, ги донесе шведските средношколци кај своите врсници во Македонија.

Бранот промени кој ја предизвика и сеуште ја предизвикува дигиталната револуција, неизбежно се пренесува и на навиките и социјалното однесување на тинејџерите во Македонија. Иако овие промени се евидентни и потврдени од медиумската индустрија, академска јавност, комуниколозите и луѓето во образовниот систем, сепак во земјава нема некое референтно национално истражување кои ги ги нотирало ваквите промени и влијанија, како што на пример тоа се прави во другите земји во Европа.

Во тек е конкурсот на УНДП, Шварцарската амбасада и на УСАИД за предлози за иновативни проекти за борба против климатските промени и јакнење на урбаната отпорност. Граѓаните со своите креативни решенија треба да помогнат во справувањето со загадувањето во градската животна средина, со оглед на неизбежниот факт за промена на климатски промени кои носат поплави и екстремни временски појави. Награди од 10.000 долари.

nie isprasuvame julijana lazovskaПрофесорката Јулијана Лазоска предава математика во средното гимназиско училиште во Тетово. Има 44 години и 15 годишно работно искуство во оваа област. Ни раскажа за нејзиното искуство како професор со учениците и воедно ни даде мислење за нашиот образовен систем. Ученичката Мартина Стојаноска „ја испрашуваше“ професорката.  

herojot od mojata ulica matea kocevskaМатеа Коцевска, матурантка од гимназијата „Јосип Броз-Тито“, е добитник на целосна стипендија за Њујорк Универзитетот кој припаѓа на Бршленовата лига (The Ivy league), по што ќе ги започне своите студии во кампусот во Абу Даби.

Алијансата на цивилизации при Обединетите Нации го објави конкурсот – „Интернационална плурал + награда“ за најдобро видео кое ќе ги рефлектира ставовите на младите за миграција, социјална инклузија и разновидност. Наградените ќе добијат парична награда од 1.000 американски долари и покана за присуство на церемонијата за доделување награди (платени трошоци), која ќе се одржи во Њујорк, САД.

niz hodnicite arsenij jovkovУчениците на СЕПУГС „Арсени Јовков“ од Скопје во периодот 4 до 19 април годинава, во рамките на проектот ВЕТ Датабаза Администратор, од програмата Еразмус +, остварија успешна обука во рамки на Европската Рамка на Квалификации (European Qualification Framework). Станува збор за специјализираната тренинг институција „Синтеа“ за електронско администрирање на податоци од Лублин во Полска.

Средношколката Ирина Шафкуловска има 17 години и е трета година во гимназијата „Јосип Броз Тито“- Битола. Учествувала не неколку републички натпревари, на кои освоила први награди, но исто така била наградена и на меѓународни купови. За нејзината пасија кон физиката и другите области, разговараше соученичката Анета Трајковска

vardar ucilФудбалерите на ФК „Вардар“ неодамна ги посетија учениците од средното економско-правно училиште „Васил Антевски-Дрен“ во Кисела Вода. Вардаровите првотимци Грнчаров, Пачовски, Кобетиќ, Глишиќ, Фелипе, Ивановски и други, другаруваа, разговараа и се сликаа со своите фанови, а воедно одиграа и пријателски меч на мали голови со училишната лига, составена од ученици, кои во исто време се и дел од кадетската екипа на овој фудбалски клуб.

На тема „Соларна Македонија реалност или фикција“, кичевската гимназија „Мирко Милески“ организираше „Саем за зелени работни места и образование“. Предавање на темата одржа професорот на универзитетот МИТ од Скопје и Декан на факултетот за еколошки ресурси, д-р Илија Насов, додека можностите за студирање на зелени програми ги презентираа учесниците од седум земји од Европа.

debatniot klubУчениците од гимназија "Гоце Делчев" започнаа со јавни дебати на најразлични теми. Иницијатор е професорот по социологија Зоран Петрушевски, а дебатниот клуб го формираа матурантите од гимназија "Гоце Делчев" од Куманово. Дебатите се организираат два пати месечно, на теми кои најмногу ги засегаат младите.

najkul profesor1Математичарот што му води и на Леонардо ди Каприо со два спрема еден во добиени „оскари“ – е шегата која изминатиов месец пријателите ја испраќале на адресата на професорот Гоце Ангеловски.

Тој е професор во скопската гимназија „Раде Јовчевски Корчагин“, а предава математичка анализа на два класа од природноматематичките смерови. Вели, статуетките кои „корчагинци“ секоја година им ги доделуваат на своите професори му се помили од какви било други оскари или признанија, бидејќи во работата на еден професор, најважно е учениците да бидат тие кои ја препознаат неговата посветеност и ќе му возвратат со иста мера.

Оваа веб-страница е изработена со помош на Европската Унија во рамките на проектот Коалиција за медиумска писменост. За објавените содржини е одговорна Високата школа за новинарство и за односи со јавноста и истите нужно не ги одразуваат ставовите на Европската Унија.

Адреса

ULICA
ул. Јуриј Гагарин 17-1/1
GRAD
1000, Скопје
WEB
Република Македонија

Контакт

БРОЈ
02 / 3090 004
МЕЈЛ
medium@medium.edu.mk