Претставници од 8 граѓански организации учествуваа на првата обука за медиумска писменост. Учесниците се запознаа со основните концепти за деконструкција на медиумски содржини, комуникација со граѓани преку развивање пораки и употреба на различни комуникациски алатки, кои ќе им бидат неопходни за да ги спроведат своите проекти како членови на Коалицијата за медиумска писменост.

Ова е прва, од вкупно петте обуки што ги реализира Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во соработка со Институтот за различности во медиумите од Лондон, во рамки на проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: коалиција за медиумска и информациска писменост“, финансиран од Европската Унија.

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004