Преставници на осумте граѓански организации кои се членови на Коалицијата за медиумска писменост учеа како да планираат и спроведат стратегија за дигитални комуникации. Знаењата и практичните задачи што ги добија на тродневната обука во февруари, им се потребни на граѓанските организации за да ги реализираат своите иницијативи за медиумска писменост.

Тренери беа Дарко Булдиоски и Даша Илиќ од Институтот за различности во медиумите од Лондон. Ова е втора од вкупно петте обуки за невладините организации и за нивните медиумски партнери во рамки на Коалицијата за медиумска писменост. Оваа Коалиција ја основаше Висока школа за новинарство и за односи со јавноста во ноември 2016, во рамки на ИПА проектот што го финансира Европската Унија.

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004