Новинарките од јавниот сервис Јасмина Никова и Ана Јосифовска Тодоровска во утринската програма на МРТВ „Македонија наутро“ на 5 април известија за клучните поенти од обуката за медимска писменост „Медиумите како чувари на јавниот интерес“ организирана од Високата школа за новинарство и за односи со јавноста. МРТВ е дел од Коалицијата за медиумска писменост.

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004