Што ја генерира омразата кон неистомислениците и како до описменување од пропагандата, беа дел од темите на кои се дискутираше во студиото на Радио МОФ. Дебатата беше завршен дел од шестата епизода на радио-емисијата „Мегафон“.

Со нас во студио беа Александра Теменугова од Висока школа за новинарство и односи со јавност, Петрит Сарачини од ЦИВИЛ – Центар за слобода и Димитар Низамовски од Младински образовен форум, а модератор беше Даниел Евросимоски.

Видеото од дискусијата може да го погледнете во продолжение.

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004