Низ ходниците |

Шведски средношколци ја посетија охридската гимназија

Традиционалната соработка меѓу охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ и шведското училиштето „Naverlönnskolan“ од Малме, ги донесе шведските средношколци кај своите врсници во Македонија.

Шведските ученици ги предводеше професорот Љупчо Ларс Ралевски, Македонец по потекло и вљубеник во земјата, чија желба и намера е да ги запознае своите ученици и колеги со македонските убавини, како и со нашиот образовен систем.

Во рамки на посетата, домаќините од охридската гимназија, ги прошетаа гостите низ образовната институција. Учениците во спортската сала одиграа пријателски одбојкарски натпревар, а се дружеа и надвор од гимназијата. Во пресрет на матурската парада, Швеѓаните имаа прилика да ги проследат и ученичките подготовки околу неа.

Раководните лица од гимназијата изјавија дека во иднина се планира и возвратна посета на охридските средношколци во Шведска.

Автор: Алберта Гулицовска, психолог во гимназијата „Св. Климент Охридски“ Охрид