Креативност

Иновативност

Оригиналност

Имагинација

 

Биди новинар за „Медиум“

Испрати ни го твојот текст на medium@medium.edu.mk и ние ќе го објавиме :)

Испрати

Фаца на месецот

Hokejot moze da bide idnina na mnogu mladi 1Ма­ке­до­ни­ја не­ма аре­на за хо­кеј, но има хо­ке­ар­ска ре­пре­зен­та­ци­ја. Ус­ло­ви­те за овој спорт не се иде­ал­ни, но ма­ке­дон­ска­та спорт­ска јав­ност мо­же да се гор­дее со злат­ни­от ме­дал од не­о­фи­ци­јал­но­то Свет­ско пр­венс­тво за др­жа­ви без за­тво­ре­ни хо­кеј-аре­ни „Де­ве­лоп­мент куп“, што се одр­жа во Гер­ма­ни­ја на кра­јот на 2018 го­ди­на. Сред­но­то учи­ли­ште „Ни­ко­ла Ка­рев“, пак, мо­же да се гор­дее де­ка во ре­до­ви­те на хо­ке­ар­ска­та ре­пре­зен­та­ци­ја го има сред­но­шко­ле­цот Бо­јан Ба­сил­ков­ски, кој е најм­ла­ди­от ре­пре­зен­та­ти­вец. Тој е тре­та го­ди­на во ова скоп­ско учи­ли­ште и во раз­го­вор за „Ме­ди­ум“ збо­ру­ва за не­го­ва­та љу­бов кон овој спорт, за ус­ло­ви­те во кои тре­ни­ра­ат, за тоа ка­ко исто­вре­ме­но се спра­ву­ва со учи­лиш­ни­те и со об­вр­ски­те кон хо­ке­јот итн.

Dodeka gi cuvame srednoskolskite prava pod tepih ne mozeme da napreduvame 1Марко е средношколец, ученик во втора година во велешката гимназија, а кон крајот на минатата учебна година, заедно со негова соученичка, стана вицешампион на Европа во „Квизот на парите“. Со него разговараме за младите, за општествениот систем, за промените во образованието.

Edna godina bevme bez ime Duper go kazavme random i ostana 1Не може да помине еден ден, а една од нивните песните да не се слушне на радио станиците во Македонија. Од муабети „еј ќе свириме некогаш“ до познат музички бенд кој стана сечиј тип.

str.3 FACA NA MESECOT Roma Rock School 1Рок музиката важи за една од најслушаните кај младата популација. Таа е и една од најмногу слушаната и најчесто свирената на средношколските забави. Кога хитовите од овој музички правец ќе се преработат или популарно кажано кога на нив ќе се направат „кавери“ и ќе се испреплетат со ромски мелос тогаш се добива уникатен спој. Ваквиот карактеристичен микс на нивен својствен начин ни го доловуваат дечките од училишниот бенд „Рома Рок Скул“ (Roma Rock School).

sreken sum sto mozam da nasmeam golem broj na lugeМарко Марковиќ е одличен и посветен ученик во четврта година во гимназијата ,,Раде Јовчевски-Корчагин“ во Скопје. Тој е интелигентно младо момче кое освои прво место на Microsoft Office натпреварот во Македонија, a се пласираше и во топ петте финалисти на глобално ниво на NASA Space Apps Challenge. Меѓутоа, кога младите ќе го слушнат името Марко Марковиќ, првото нешто што им паѓа на ум е ЈуТјуб каналот Џи-Пи (GP). Марко е еден од најпознатите македонски јутубери, со преку 70,000 следбеници (субскрајбери) на својот канал. Својата публика ја забавува со видеа за игри, влогови, предизвици, кратки песни.

Faca na mesecot Dario Jankovic 1Кога станува збор за уметност, не можеме да не ја споменеме фотографската уметност, онаа која овековечува моменти кои траат, ги чуваме и одново доживуваме со само еден поглед на некоја фотографија.

Faca na mesecot Ana Jakimska4Ана Јакимска, неодамна ја освои главната награда на Меѓународниот фестивал во Шпанија „Мекиненса“ за краткометражниот филм „Ќе дојдат децата“. И тоа во конкуренција од 25 филмови од 17 земји. Филмот претходно беше номиниран за најдобар краток филм на филмскиот фестивал во Шангај, Кина, а е прикажан и на неколку други фестивали во Јужна Африка, Мароко, Италија, Црна Гора, Албанија и Косови.

faca na mesec golejshka5 330x200Ана Голејшка е млада поетеса, силна поборничка за љубов, но и социјален активист во рамки на граѓанската иницијатива #ретвитниоброк. Помага на бездомни луѓе и социјално загрозени луѓе , а нејзина мисија е да го нахрани светот и да извојува големи и мали победи над гладот. Плени со својата чудесна енергија и позитивност. Живее во Скопје, а дипломирала на Катедрата за Општа и компаративна книжевност на Универзитетот ,,Свети Кирил и Методиј".

FACA NA MESECOT FUNK SHUI Luka1Денес е студент по психологија, а тинејџерските години, покрај по спомените од средно, ќе ги памети и по тоа што во тој период заедно со неговите другари ја оствариле желбата, формирале музички бенд.

samuel zbogar faca na mesecotНа медиумската лабораторија во гимназијата „Св. Кирил и Методиј“ во Неготино учениците го интервјуираа евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој беше и гостин на работилницата. Тие го прашуваа за неговиот живот во детството, младоста, како и за патот кон дипломатијата и работата во Македонија.

jana burceska faca na mesecot 1„Од срцето на Балканот, од земјата со безброј скриени убавини“ е одговорот што ќе го даде ако некој во Киев, Украина, ја праша Јана Бурчевска од каде доаѓа. Токму таму, за десетина дена Јана ќе настапи на евровизиската сцена, за којшто настап се подготвува со полна пареа. Како течат подготовките, како паднал изборот на песна со која ќе нѐ претставува, но и што прави кога не е окупирана со Евровизија беа темите на кои разговаравме со младата пејачка пред нејзиното заминување за Киев.

DSCN4945Средношколци од „Карев“ го интервјуираа актерот Атанас Атанасовски

 

DSCN4945Средношколци од „Карев“ го интервјуираа актерот Атанас Атанасовски

 

DSC 0151Изабела Пан е студентка по Турски јазик и книжевност, во исто време глуми во Македонскиот народен театар, по кафулињата настапува како стенд ап комичарка и е една од најпознатите македонски Јутјуб блогерки.

vasil facam

Готвачот Марио од Хрватска, кој дошол да работи во Македонија, е улогата од телевизиската серија „Преспав“ во која од неодамна пошироката публика може да го види Васил Зафирчев, покрај во оние од претставите на редовниот репертоар на велешкиот театар.

FACA NA MESEC Igor Angelovski 02фЗа првпат некоја македонска репрезентација ќе го почувствува теренот на едно големо официјално натпреварување. Фудбалерите на Македонија до 21 година се пласираа на Европското првенство во Полска наредното лето.

volonterrТри дена поминати во Ченто и во Стајковци, работејќи доброволно на терен и помагајќи им на семејствата да се справат со штетите од поплавите кои го зафатија Скопско на 6 август оваа година.

matej4На традиционалното Национално дебатно првенство, кое се одржа месецов, на крајот од учебната година во приватното училиште ФОН, Матеј Поп-Дучев, Матеа Коцевска и Ангелина Цветковска од тимот „Скопје“ беа прогласени за национални шампиони во компетитивна дводневна дебата, во конкуренција од 35 тима од целата држава.

martin dzgan1Мартин Ѓоргоски, кој ја толкува главната улога во најновиот долгометражен македонски филм „Џган“, е средношколец во скопската гимназија СУГС „Никола Карев“.

anaslikaКога станува збор за мојата омилена улога во Драмски театар, тоа е улогата на кметницата во мојата дипломска претстава „Соблажна во Сентфлоријанската долина“ од Иво Цанкар, а во режија на мојот професор Владимир Милчин.

stojance

Еден од милениците на навивачите и на пошироката ракометна публика, пикерот на ракометниот клуб „Вардар“ и на машката ракометна репрезентација на Македонија, Стојанче Стоилов, е „Фаца на месецот“ во првиот број од новата сезона на „Медиум“.

Оваа веб-страница е изработена со помош на Европската Унија во рамките на проектот Коалиција за медиумска писменост. За објавените содржини е одговорна Високата школа за новинарство и за односи со јавноста и истите нужно не ги одразуваат ставовите на Европската Унија.

Адреса

ULICA
ул. Јуриј Гагарин 17-1/1
GRAD
1000, Скопје
WEB
Република Македонија

Контакт

БРОЈ
02 / 3090 004
МЕЈЛ
medium@medium.edu.mk