kumanovo-st-petersburgУчење на руски јазик преку незаборавни дружби. Вака петте ученци од гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово ја опишуваат својата авантура рускиот град Санкт Петербург.

Средношколците, заедно со шест нивни професори и градоначалникот на Општина Куманово, ја посетија гимназијата во Санкт Петербург. Покрај договорот за соработка, професорите црпеа идеи за работа од своите руски колеги, додека кумановските ученици – сместени во семејства кај своите врсници, имаат можност да се запознаат со културата и обичаите на рускиот народ.

„Покрај овие богати школски активности, нашата група ученици имаа време и за разгледување на прекрасниот стар и раскошен град и запознавање со неговата историја, музеи, споменици. Уживаа во релаксираните прошетки надвор од градот и во друштвото на драгите пријатели од оваа наша збратимена гимназија“, велат професорите.

Проектот продолжува и во иднина. Сега Кумановци ги очекуваатучениците од гимназијата во Санкт Петербург да ја посетат Македонија.

Ива Томовска 4-11, СОУ Гимназија „Гоце Делчев“ - Куманово