d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Вести

Во време кога Зелената агенда е врвен приоритет за Европа, шест граѓански организации ги здружија силите со средношколци за да развијат практични решенија за локалните еколошки предизвици.

Викенд е. Луѓето опуштено размислуваат каде да ја запоседнат природата или да фатат навреме маса за кафе во некое од кафулињата на најпозната улица за пиење на кафе во Битола, Широк Сокак. И така да се отепаат неколку саати од

„На училиште учиме за екологија, за загадување на почва, на вода… Ама тоа го учиме на вообичаениот начин – преку теоретско предавање на професорот. Но, вака, од терен, сосема е друго учењето!“, вели Александра Трајче, средношколка во училиштето „Цар Самоил“

Водните ресурси се еден од најкритичните фактори за развојот на човештвото и економијата, бидејќи водата е есенцијална за функционирањето на секое живо суштество, растенијата, земјоделското производство и за многу индустриски процеси.

Преспанско Езеро е второ по големина тектонско природно езеро во Македонија. Во долгата историја се смета дека за него се карактеристични големи осцилации на нивото, а намалувањето на водата секако влијае и на животните заедници во и околу него.

Во пресрет на првата симулација на СОР26 во државата, младата амбасадорка за климатски промени, Ева Стојчевска разговараше со британската амбасадорка Рејчел Галовеј за важноста од вклучување на младите во борбата со климатски промени и за симулација на Cop26 која ќе

Поголема достапност до информации за квалитетот на водата во Преспанското Езеро, расчистување на малите диви депонии во Струга, решавање на градежниот отпад во Демиркаписката Клисура, примена на добри земјоделски практики во Тиквешкиот и Струмичкиот регион, како и поттикнување на