d

The Point Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error.

Follow Point

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Вести

Цевки, платна за изолација, арматури и градежен шут се само дел од неразградливиот отпад кој се наоѓа во коритото на Челевечка река во Демиркаписката клисура како трага од изградбата на автопатската делница Демир Капија – Смоквица.

„Ѓубрето – дефинитивно. Кога е вон сезона, може да кажеме дека плажите се пристојни. Но, кога ќе надојдат туристи, полно е со ѓубре. Не разбирам зошто не го фрлаат во канта?!“. Ова е првата мисла што ја споделија средношколците од

Избрани најдобрите средношколски решенија за подобрување на состојбата на сливот на реката Брегалница од конкурсот „Водните ресурси во моето место на живеење: минато, сегашност, иднина“, кој го организира Здружението на граѓани Еко Логик во соработка со Институтот за комуникациски студии

Во време кога Зелената агенда е врвен приоритет за Европа, шест граѓански организации ги здружија силите со средношколци за да развијат практични решенија за локалните еколошки предизвици.

Викенд е. Луѓето опуштено размислуваат каде да ја запоседнат природата или да фатат навреме маса за кафе во некое од кафулињата на најпозната улица за пиење на кафе во Битола, Широк Сокак. И така да се отепаат неколку саати од

„На училиште учиме за екологија, за загадување на почва, на вода… Ама тоа го учиме на вообичаениот начин – преку теоретско предавање на професорот. Но, вака, од терен, сосема е друго учењето!“, вели Александра Трајче, средношколка во училиштето „Цар Самоил“

Водните ресурси се еден од најкритичните фактори за развојот на човештвото и економијата, бидејќи водата е есенцијална за функционирањето на секое живо суштество, растенијата, земјоделското производство и за многу индустриски процеси.